Zdeněk Buk - Homepage
-------------------------
Kategorie:
 ·Všechny
 ·Astronomie
 ·Elektronika
 ·Fotografování
 ·Počítače
 ·Ostatní
Další:
 ·O mně...
Počet přístupů:
[CNW:Counter]

Linux Powered
Expedice za úplným zatměním slunce - Manavgat 2006
(06.04.2006)  Kategorie: Astronomie
Jistě vám neuniko, že 29.3.2006 došlo k jednomu z nejkrásnějších astronomických úkazů - úplnému zatmění Slunce. Toto bohužel nebylo pozrovatelné z našeho území, proto jsem se zúčastnil expedice Manavgat 2006 do jižního Turecka, pořádané hvězdárnou ve Veselí nad Moravou. Zde si můžete prohlédnout nějaké fotografie tohoto úkazu.
Aktualizace 4.9.2006 - přidáno několik odkazů


První fáze zatmění - Měsíc postupně zakrývá Sluneční disk (fotografováno přes sleciální fólii - Baader Astrosolar):
První fáze zatmění

Na posledních několik sekund před úplným zatměním je možné sundat z dalekohledu filtr - v tu chvíli se naskytne nádherný pohled na poslední Sluneční paprsky. Tento jev se příhodně nazývá "Diamantový prsten". Na těchto fotografiich jsou také krásně vidět Sluneční protuberance - obrovské gejzíry plazmy vyvrhované z povrchu Slunce a deformované silným magnetickým polem:
První fáze zatmění

Poté co postupující Měsíc zakryje i poslední paprsky, rozzáří se Sluneční koróna - vnější vrstva atmosféry Slunce, jindy skrytá v jeho záři. Je to jediná možnost kdy je možné Sluneční korónu pozorovat bez speciálních přístrojů (tzv. koronografů).
První fáze zatmění  Sluneční korona

Poslední fáze zatmění - světlo naší nejbližší hvězdy se začíná postupně prodírat okolo druhé strany Měsíce, který nezadržitelně postupuje. Po třech minutách a čtyřiceti sekundách (v Místě našeho pozrování v jižním Turecku) úplná fáze zatmění končí. Ještě je možné znovu pozorovat diamantový prsten a pak už jen prchající stín Měsíce.
První fáze zatmění

Úchvatná vesmírná podívaná je za námi a já už teď vím, kde budu trávit den 1.srpna 2008 -- příští úplné zatmění Slunce se odehraje na Sibiři.

Všechny fotografie slunce jsem pořídil digitální zrcadlovkou Canon EOS 350D se zrcadlovým objektivem Rubinar 500/5,6.

Odkazy na další stránky věnované expedici Manavgat 2006:
(pokud máte stránku na toto téma, napište mi prosím mail a já ji do seznamu přidám)


zdenek_buk@seznam.cz